Stopy naší Doby

Fotka je s panem Vlastimilem Mašterou z první přednášky na téma Mládí Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

První ročník projektu Stopy naší Doby je za námi

Náš projekt byl cyklem tří přednášek na téma moderní historie našeho Státu. První ročník se nesl v duchu druhé světové války a za projektem stály Martin Burian, Johannes Spekhorst a Ladislav Nováček.

První přednáška s názvem „Mládí Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích“ se odehrála 26. září ve Šmeralově domě v Třebíči, stejně jak zbytek přednášek. Naším první přednášejícím byl kronikář z Dolních Vilémovic Vlastimil Maštera, který nám přiblížil život rodiny Kubišů a příběh Jana Kubiše v předválečném období. První přednášky ze zúčastnilo přibližně 40 lidí, trvala cca 2 hodiny a měla obecně dobré ohlasy.

Druhá Přednáška O svém životě v Terezínském ghettě nám vyprávěla přeživší holocaustu a skautka RNDr. Michaela Vidláková. Přednáška se jmenovala „Holocaust - příběh přeživší z Terezína“ a proběhla 23. října formou videohovoru přes Skype. I přes prvotní komplikace se spojením, se nám povedlo s paní Vidlákovou spojit aby předala svůj příběh dál. I když byla přednáška formou videohovoru tak se jí celkově zúčastnilo 60 lidí a byla hodnocena velice kladně. Po přednášce s se paní Vidlákovou setkal Martin Burian aby ji osobně předal dary.

Třetí, poslední přednáška byla o naší Třebíči se odehrála 26. listopadu. Nemohli jsme požádat o přednášení nikoho lepšího než skauta, Třebíčského rodáka a amatérského historika Zdeňka „Bručouna“ Pruknera. Ten nám na přednášce nesoucí název „Konec války na Třebíčsku“ vyprávěl o konci války v naší domovině a jejím okolí. Přiblížil účastníkům přednášky příběhy vojáků, partyzánů a připomenul opomíjené události na které se zapomíná. Na konci přehrál nikdy předtím nepromítaný film, natočený tady v Třebíči pár hodin po osvobození. Celkem se přednášky zúčastnilo kolem 50 lidí.

Na každé přednášce měli všichni účastníci možnosti si vzít ZONky na osvěžení. V rámci poslední přednášky proběhl i menší raut s chlebíčky a jídlem na oslavu dobrého zakončení celého projektu. Vše bylo zdarma.

Projekt se povedl. Když se nám vyskytly komplikace, dokázali jsme si poradit a vyřešit je. Skrz Google formulář ohledně zpětné vazby a velkého potlesku na každé přednášce jsme zjistili, že se přednášky většině publika líbily. Jsme neskutečně vděční, že jsme náš projekt mohli realizovat skrz Mládež Kraji spolupracovat s Muzeem Vysočiny Třebíč a dalším partnerům.

Děkujeme a doufáme, že se zas v tak hojném počtu uvidíme příští rok!

Fotogalerie: