Propagace lukostřelby ve Žďáře nad Sázavou

Všichni známe luk. Ať už ze starých westernů, novodobých akčních filmů, hodin dějepisu, či z olympiády. Ale kdo z Vás ho už někdy držel v ruce? Nebo z něj dokonce střílel? Tolik z Vás už asi ne. No a to jsme se letos rozhodli změnit!

Slunce, léto, příroda a letos i luk! To vše už bude neodmyslitelně patřit k zážitkům z táborů, kde jsme o prázdninách s naším projektem začali. Nejdříve jsme se podívali do krásného jurtového tábořiště k mongolským válečníkům od Duhového koníka. Náš lučištnický výcvik mladých válečníků se jim následně nejednou hodil při jejich boji proti zlému Kyziganovi. Stejně tak i v Bradavicích, nově vzniklých v Údolí Slunce nedaleko Přibyslavi, jsme mladé kouzelníky a kouzelnice učili techniky střelby jak historické, tak i trochu magické ze zad Hypogrifa. No a nesmíme opomenout mladé rudé tváře a jejich tábor u obce Javorek. Ti i přes svůj velmi mladý věk dokázali svůj indiánský talent pro luky a nejednou se trefili do středu terče.

Na podzim jsme také nezaháleli a začali jsme se připravovat na akce pro širokou veřejnost. Bez stromů a jejich opory, kam bychom mohli pověsit naší záchytnou síť, bylo potřeba vyrobit zbrusu novou přenosnou střelnici, se kterou jsme poprvé vyrazili na festival jídla Futrovaní na Farských. Vůně jídla z různých koutů světa přilákala početné davy a mnozí z návštěvníků po dobrém jídle zavítali na naší střelnici. Ať už jen jako doprovod dětem, který stejně nakonec většinou střelbě neodolal, nebo z vlastní zvědavosti se u nás vystřídalo neuvěřitelné množství lidí. Takový nápor na všechny naše lektory a luky jsme rozhodně nečekali a celý den jsme se ani nezastavili. Ale stálo to za to! Poslední akce, na které jsme se ukázali, byly Žďárské schody. I přes nepřízeň počasí a probíhající epidemii to bylo skvělé odpoledne plné lukostřelby. Okolnosti všem umožnili se nejenom střelbu skvěle naučit ale i dosytosti si zastřílet na naší podomácku zastřešené střelnici.

Na jaře by nás ani nenapadlo, kolik lidí by mohla lukostřelba bavit, kolik lidí by si rádo luk pořídlo a kolik lidí by se s námi tomuto koníčku dále rádo věnovalo. Zkrátka na kolik lidí to bude mít dopad. Proto moc děkujeme všem táborům, které nás k sobě pozvali, všem zájemcům, kteří se za námi stavili a hlavně všem těm, kteří zajištují projekt Mládež Kraji, že nám umožnili propagovat lukostřelbu ve Žďáře a okolí.

Fotogalerie: