Podchod jako malovaný

Na začátku byla myšlenka… Máme na nádraží nový terminál a nový podchod, ale vážně chceme, aby první věc, co turisti, kteří sem přijedou viděli, byla šedá betonová nicneříkající chodba? To určitě nechceme. Třebíč je město, které nabízí nespočet historických památek, míst a spoustu kulturních akcí. Řekly jsme si tedy, že uděláme něco, aby už od vchodu do podchodu bylo jasné, že se člověk dostal do malebného historického města. A tak započala dlouhá cesta zařizování a oslovování mladých lidí, kteří by se do tohoto projektu mohli zapojit.

Návrhy, návrhy, a ještě jednou návrhy. To bylo vlastně to nejdůležitější, co jsme do začátku potřebovaly. I když to tak na začátku nevypadalo, sešlo se nám jich opravdu dost, a tak bylo alespoň z čeho vybírat. Jak takový návrh měl vypadat? Kromě pár podmínek jsme fantazii meze nekladly. První podmínkou byl motiv města, což bylo velice důležité kritérium pro to, aby se návrhy mohly dostat do dalšího kola, poté dodržení formátu návrhu a samozřejmě zaslání návrhu v řádném termínu.

Výběr vítězného návrhu probíhal i za účasti veřejnosti. Na facebookové stránce výmalby podchodu jsme zveřejnily všechny návrhy a podle počtu liků se pak výkresy probojovávaly do dalšího kola, kde už rozhodovali odborníci.

Odborná porota sestávala z předsedy představenstva Rady dětí a mládeže Kraje Vysočina Bc. Jana Burdy, zástupce Správy železniční dopravní cesty Ing. Petra Klimeše, malíře Zdeňka Kučery alias Kučise a výtvarnice MGA. Anety Schütz. Rozhodnutí bylo jednomyslné a pro realizaci byl vybrán návrh od autorů Jakuba Lamicha, Veroniky Vostalové, Nikoly Niederhafnerové, Anežky Jirků a Pavly Bobkové. Porota se spolu s autory vítězného návrhu dohodla na menších úpravách a mohli jsme se pustit do realizace. My tedy úplně ne, ale pánové Kučis a Remok.

Výmalba probíhala od 3. do 6. 9. a na 10. 9. ve 14:00 bylo domluvené slavnostní otevření, kterého se účastnili realizátoři, autoři návrhu, pan místostarosta Milan Zeibert, Jan Burda za RDMKV a také novináři z Horáckých novin a Třebíčského deníku. Chybět jsme samozřejmě nemohly my organizátorky projektu – Vendula Němcová, Tereza Kašková, Lenka Palánová a Alena Dvořáková, která se bohužel zúčastnit nemohla.

Děkujeme za podporu Kraje Vysočina a města Třebíč.

 

Fotogalerie: