Již potřetí prozářil Velké Meziříčí festival Bezmez(d).

Studenti vysokých i středních škol, spolek Jednoměsto a řada dobrovolníků letošní ročník uspořádali na více místech, a to tradičně na Gymnáziu, nově Na Areálu a v Rock Depu. 

Festival byl zahájen vernisáží, na které se představilo čtrnáct umělců z Brna, Vídně a dalších koutů České republiky. Výtvarníci představili malby, fotografie, ilustrace, objektovou, textovou tvorbu a video. Součástí výstavy byla i performance od Ivany Rovenské. Na performance navázal dokument Kibera: Příběh slumu, následovaný debatou s kameramanem Petrem Rackem. 

Večerní část programu pokračovala nově v prostorách Na Areálu, kde poprvé vystupovala Tereza Nová s covery známých kapel, a Dominika Treterová představila písně z vlastní tvorby. Poté následoval action painting, který hudbou doprovázel DJ Golda na vinyly. Hlavní bylo nepřepálit začátek. 

Druhý den odstartovala Vendula Žáková cestovatelskou přednáškou o fuckupech na cestách. Hned poté byla možnost zhlédnout unikátní film Krajina v Tísni, věnující se současnému stavu české krajiny, tento dokument navazoval workshopem s Filipem Lysákem.

Sobotní program pokračoval v Rock Depu, kde jsme mohli od minulého ročníku vidět úžasný progres kapely Mezi květy. Dále převzala mikrofon  Ima Teva, která svou tajemně mystickou hudbou všechny očarovala a pohladila na duších. Toman popovídal o své cestě za polární kruh na trail Kungsleden ve Švédsku. V poslední části večera jste mohli slyšet Happy pills, kteří roztančili publikum, po nich zakončovala etablovaná kapela Hello Marcel, která se svým word playem a electropunk/disco funkovým rytmem loučila s posluchači. A úplnou tečku na závěr dodal Lukáš Makovička se zvuky didgeridoo. 

Závěrem bychom chtěli poděkovat partnerům, bez kterých by festival nemohl proběhnout. Poděkování patří Radě dětí a mládeže, Kraji Vysočina, MŠMT a Masarykově univerzitě. Též bychom rádi poděkovali všem výše zmíněným hudebníkům, debatérům i výtvarníkům, a velký dík patří rovněž pořadatelskému jádru festivalu a všem dobrovolníkům. 

Olga Staňková, Petra Pavlíčková
https://www.facebook.com/FestivalBEZMEZd/

 

Fotogalerie: 
Kapela Ima Teva
Debata s Filipem Lysákem
Kapela Mezi Květy
Kapela Happy pills
Kapela Hello Marcel
Cestovatelská přednáška s Vendulou Žákovou
Kapela Mezi Květy
Debata s Filipem Lysákem
Cestovatelská přednáška s Vendulou Žákovou
Kapela Mezi Květy
Zahájení soborního večerního hudebního programu
Actionpainting
Actionpainting
Zahájení festivalu vernisáží
Debata s kameramanem Petrem Rackem po filmu Kibera: Příběh slumu