Jiný Festival vzdělával, ale i bavil Brod

Krušné začátky při plánování

Ještě teď si dobře pamatuji, jak jsme se po získání grantu radovali, co všechno uděláme, koho pozveme, jak to bude bombastický. Jak přijede Jaroslav Dušek a další oblíbené ikony (pro někoho) dnešní doby. Pustili jsme se do obepisování, telefonování a skládání programu našeho festivalu. Následovalo ale relativně prudké vystřízlivění, když se po prvních dvou týdnech nerýsoval skoro žádný host. A to zrovna v případě Jardy Duška jsme se sakra snažili, jeli jsme za ním i osobně na festival do Litoměřic, kde jsme mu osobně, během vystoupení pod pódiem, předali vzkaz, ať dorazí. No nedorazil, snad příště.

Začlo se blýskat na lepší zítřky

Sice jsme museli trochu odbočit od některých původních hostů, ale s tím jsme i počítali, že ne-každý bude mít čas, chuť či prostor dorazit. Někdo byl zkrátka hodně busy, na někoho jsme zase neměli peníze, na někoho zase prostor. Ale co, kdo hledá, najde. A našli jsme. A teď už můžeme říct, že ty nejlepší hosty pod sluncem! 

Jiný Festival přednáškou podpořili

  • Tomáš Poláček - Stopem z Afriky do Prahy
  • Laura Janáčková (ta dokonce kvůli velkému zájmu 2x) - Partnerské vztahy včera a dnes
  • Margit Slimáková - Zdravá výživa pro každého
  • Robert Čapek a Mirka Kellovská - Montessori a moderní způsoby vzdělávání
  • Pavla Švecová - Domácnost bez odpadu
  • Vratislav Hlásek - Rodina v klidu

Nejdříve přes cestování ke vzdělání

Celý festival vykopávala v brodském Hubbr Coworkingu přednáška Tomáše Poláčka o tom, jak stopoval skrz Afriku až domů do Prahy. Tomáš je redaktorem Reportéra, ale hlavně, je to asi největší (žijící) stopař v Česku. Prostopoval celý svět. Přes Evropu, po Asii, Kamčatku, Aljašku, Kanadu, Ameriku i Afriku. Je to blázen! A napsal o tom 2 knihy. S Tomášem byla bezproblémová dohoda a přednáška byla skvělá. No přál bych vám slyšet to autentické vyprávění o tom, jak je to v Namíbii skvělý a bohatý, ale jak v Kongu málem umřel. Smál se celý sál!

Montessori a moderní způsoby vzdělávání

Jediná beseda z celého festivalu, ale strašně jsme se na ní těšili. Téma vzdělávání, vzhledem k tomu, že jsme absolventi, je nám hodně blízké. Takže toto byla akce nejen pro lidi, ale i pro nás, protože jsme systémem právě prošli (někteří neúspěšně). Robert Čapek a Mirka Kellovská promlouvali zhruba ke čtyřem desítkám učitelů a rodičů, které zajímalo, jak to dneska s tím základním vzděláváním je, jaké mají možnosti a co se může dělat jinak. Zase bych vám přál vidět, jak si všichni notovali, místy se smáli, místy se zase vztekali, že je toho spousta špatně. Robert je školní psycholog a de-facto učí učitele učit. Mirka přijela z pražské ZŠ Montessori Na Beránku, kde dělá ředitelku. Bylo super slyšet, jak se dá učit i jinak, hravě a poutavě. Věřím, že přednáška dala spoustu motivace učitelům i rodičům.

Laura Janáčková - Partnerské vztahy včera a dnes

doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc.. Fůha, to je titulů. Laura je totiž jednou z nejznámnějších sexuoložek u nás. Pracuje ale i s rodinami, kde někdo trpí onkologickým onemocněním. Laura je rodačka z Vysočiny, takže z pozvání byla nadšena. My moc děkujeme za návštěvu. Naučnou (a vtipnou) formou jsme se všichni naučili, jak na ty partnerské vztahy. Víte, proč si ženy malují rty? My už jo. Protože v přírodě, když jsou samečky vzrušené, tak jim natečou rty. To pak přitahuje samečky.

Rodina v klidu a Domácnost bez odpadu

Ani jsme se nenadáli a jsme v půlce. Vratislav Hlásek, první český pěstoun, kterému přes domácnost prošlo 18 dětí, přijel popovídat o tom, co to znamená Rodina v klidu. To vám povim, když ten pán mluví, to je pohlazení po duši. Všechno najednou zase dává smysl a vy chcete mít hromadu dětí a šťastnou rodinu. Děkujeme moc.

Jelikož ekologie je hodně aktuální téma, měli jsme radost, že pozvání přijala i Pavla Švecová z organizace Bezobalu. V necelých dvou hodinkách účastníkům ukázala, kde se odpad bere, co v jejich organizaci řeší za problémy, jak se nakupuje v bezobalovém obchůdku a ukázala nám i ty nejmodernější bezobalové vychytávky a předměty.

Zlatý hřeb nakonec, 2x vyprodaná Margit Slimáková

Margit Slimáková je asi nejznamnější česká dietoložka a výživová poradkyně. Nedávno vydala knihu, která jde na dračku. Když jsme přednášku s Margit oznámili, do tří dnů bylo plno (cca 60 lidí). Margit byla natolik laskavá, že přistoupila ještě na jeden termín o 2 hodiny dříve. Odpolední termín se vyprodal také asi za 3 dny. Sečteno podtrženo, dvě přednášky za sebou a přes 120 účastníků. Margit měla krásný projev a zodpověděla spoustu dotazů o zdravé stravě, vyvrátila nějaké ty mýty a hlavně dala jasné doporučení. Všeho s mírou. A věděli jste, že cukr nepotřebujete?

Závěrečné poděkování

Chtěl bych poděkovat holkám z našeho týmu, Terce a Peťe, které vše zvládly na jedničku a nikdy by to bez nich nedopadlo tak dobře. Pak také Mládeži v kraji za to, že jste nám vložili důvěru a umožnili nám akce uspořádat. Vážíme si toho. V neposlední řadě chci poděkovat Hubbr Coworkingu za poskytnutí zázemí a marketingovou podporu, nez které by to nešlo. A samozřejmě všem speakerům, byli jste nejlepší. Díky a za rok zase!

Fotogalerie: