Errare humanum est (Mýliti se je lidské)

          Na třech akcích a ve dvou různých věkových skupinách jsme si zkoušeli v rámci dynamické víkendové akce,  jak užitečné je chybovat. Snažili jsme se poselství z názvu projektu předat jak menším dětem (7 - 12 let), tak dětem starším (11 - 16 let). A také jsme zjistili, že ho musíme brát za své i jako organizátoři. Mockrát jsme chybovali, jak při přípravě víkendů, tak i v jejich průběhu. Vždy jsem se snažili všechny chyby pojmenovat a hlavně neopakovat. Na druhou stranu všechny ty chyby brát jako přirozenou součást nejen našich víkendů. A tak jsem se z nich nezbláznili, víkendy si společně s účastníky užili  a nad mnohými chybami těch i těch se společně zasmáli.

          Co se konkrétně dělo?

          V září o víkendu17. - 19. 9. 2021 jsme nachystali víkendovou akci pro děti ve věku 7 - 12 let na turistické základně v Heralticích. Víkendové akce s názvem Byl jednou jeden vynálezce se zúčastnilo 15 dětí, kterým se věnovala desítka organizátorů. Mezi nimi i ti mladší ve věku okolo 15 let, kteří si pak vyzkoušeli jednu z našich dalších akcí jako účastníci. Byli jsme na turistické základně nedaleko Heraltic u Okříšek. Děti se seznámily s celou řadou vynálezů a vynálezců, které hráli naši kamarádi. Mnohé vlastní "vynálezy" si také vyzkoušely. Malý vodní mlýnek, vaření na ohni či pár chemických pokusů. Hodně jsme se nasmáli a nedělali si těžkou hlavu z toho, že všechno nevyjde na první pokus. Pár her bylo i trochu vážnějších také soutěživých. Tady chyba mrzela více a my jsem děti učili, jak se vypořádat s vlastní chybou, ale také přijmout, že chybu může udělat kamarád a vůbec to není důvod se na něj zlobit. V několika hrách si také vyzkoušeli podobnou aktivitu, která se jim v těch minulých nedařila. Nevyšlo to vždy, ale mnohokrát ano - napodruhé to děti udělaly lépe. A když ne, aspoň se tolik na ostatní nezlobily, že jim to nevyšlo. Celkově akce vyšla děti odjížděly spokojené a my celkem také. Byl to první víkend a docela se nám záměr podařil.

        V říjnu o víkendu 8. - 10. 10. 2021 jsme zorganizovali víkendovou akci s názvem "Superhrdinská akademie." A tady jsme výrazně poznali, že chybujeme i my, a to v docela podstatné věci. Zamlouvali jsme stejnou základnu, ale bohužel jsme spletli termín. Ještě, že jsme si to aspoň ověřovali. Ale co teď? Musíme moc poděkovat DDM Třebíč, který nám půjčováním pomůcek a radou pomáhal celou dobu a podal pomocnou ruku i teď. Víkendová akce se odehrála v jeho prostorách. Není to úplně ono, vyrazit přímo do lesa je lepší, ale program nám udělal mnohem více radostí. Děti, které byly i na prvním víkendu mnohem snáze přijímaly, že se všechno úplně nedaří a většina měla mnohem menší tendence někomu vyčítat neúspěch. Když si ještě každý mohl vybrat a rozvíjet svoji superschopnost v akčním příběhu s mnoha dětem známými postavami (naši kamarádi v kostýmech), vyšel celý víkend nakonec parádně. Přesto jsem řadu chyb samozřejmě udělali a byli odhodláni je neopakovat.

   Další říjnová akce byla určena starším dětem ve věku 11 - 16 let a konala se o podzimních prázdninách 26. - 30. 10. 2021. Pro děti jsme vymysleli (trochu inspirováni hrou Dračí doupě) svět Mirabil, který podléhá zkáze. Po 5 prázdninových dnů se děti snažily zkáze zabránit, přičemž se musely postavit armádě nemrtvých, zvládnou "telepatickou" komunikaci s inteligentními krysami a získat mocný artefakt. Při tak náročné hře a dlouhém hraní se objevovalo chyb nepočítaně a nás potěšilo, že zkušenější účastníci, z nichž někteří nám pomáhali už na prvním víkendu si nejen z chyb nic nedělali, ale snažili se je neopakovat. Tím k tomu přirozeně vedli méně zkušené, a tak se chyba skoro stala naším pomocníkem. Je toho ještě mnoho, co se musí naučit naši účastníci (hlavně mají nedostatky v převzetí odpovědnosti, vedení skupiny a efektivní spolupráci) a co se musíme naučit my (hlavně nepodceňovat přípravu takto dlouhé akce - mohli jsem pak mít mnohem více času na místě). Zásadní organizační chyby jsem však už neudělali, a tak si můžeme snad říci, že jsme s dětmi na dobré cestě mít chybu jako kamaráda, který pomůže, aby to příště bylo zase o chlup lepší.

Fotogalerie: