eRko - Klubovna pro děti a mládež

Na začátku května jsme se pustili do přestavby nevyužité místnosti, nacházející se v jedné z obecních budov na Rokytně. Chtěli jsme ji předělat na příjemné místo vhodné pro scházení se dětí všech věkových kategorií. Takový prostor totiž Rokytno postrádá a nejen děti, ale i maminky menších dětí vyjádřily náklonnost k tomu, aby takový prostor na Rokytně vznikl.

Přestavba začala velkým úklidem - místnost totiž sloužila pouze jako "odkladiště" momentálně nepotřebných věcí. Následovali těžší práce, které nám zabrali nejvíce času z doby trvání projektu. V první řadě jsme se museli zbavit starých omítek - na spoustě míst se omítky odlupovali a na zdech byly malby, které se do dětské klubovny nehodily. A tak se začalo škrábat... To bylo prachu! Jako další přišla na řadu likvidace staré kuchyňské linky, která v místnosti zbyla po uzavřené hospodě, zbourání příčky (podotýkáme, že příčka nebyla nosná) a odstranění starého koberce. S bouráním příčky nám pomohl jeden z tatínků, sami bychom to nezvládli. Odklízení vzniklého nepořádku (a že ho bylo!) jsme už ale z velké části zastali sami, a díky kontejneru na odpad, co nám obec pořídila, jsme ho mohli bezpečně a legálně zlikvidovat.

Místnost tak zůstala úplně holá. Přišel čas na zednické práce – musel se udělat překlad na místě vybourané příčky, opravit rozvody elektřiny, kompletně nově omítnout zdi a vybetonovat díru v podlaze, která vznikla po vybourané příčce. Toho se z části ujal zástupce vedoucího našeho projektu, ale nebyl na to samozřejmě sám. Díky tomu, že máme na Rokytně šikovné chlapy, kteří mu při tom hodně pomáhali, se vše zvládlo udělat na profesionální úrovni! My ostatní jsme ale nezaháleli, a pustili jsme se do opracovávání dřeva. Starším lavicím a stolu, co zůstali v místnosti po uzavřené hospodě, jsme se rozhodli dát novější vzhled – povrchy jsme obrousili, barvu ze železných noh oškrábali, a vše nově natřeli a nalakovali. Dále jsme brousili a lakovali dřevěné palety, ze kterých jsme v listopadu vytvořili paletový nábytek. Brousit a lakovat jsme museli i latě a prkna, ze kterých jsme udělali obložení části zdi a sestavili novou kuchyňskou linku. „Topili“ jsme se v jemném dřevěném prachu, hoblinách a pilinách, ale byla to docela sranda.

Kromě „špinavějších“ prací jsme se pustili (tedy hlavně děvčata a maminky :) ) i do háčkování a šití. Našli jsme velké polystyrenové kostky, které jsme obháčkovali pruhy látek, a vznikli tak krásné taburety na sezení. Maminky nám pak pomohly ušít podsedáky na paletový nábytek.

Po vymalování nově omítnutých zdí jsme se pustili do dalšího úklidu – všechno se muselo omýt a připravit na pokládku nového koberce, který máme díky spolupráci se sborem místních dobrovolných hasičů. Nakonec jsme usadili nábytek na své místo a sestavili kuchyňskou linku. Za pochodu ještě dolaďujeme detaily jako záclony a podobně, které nám různě věnují maminky, co už je nepotřebují.

 Na naši cestu přestavbou se můžete podívat níže ve fotogalerii. V závěru bychom moc rádi poděkovali všem, co se na přestavbě klubovny podíleli. Především ale rodičům, kteří na všechno dohlíželi, pomáhali nám, obětovali tomu spolu s námi svá volná odpoledne a víkendy. Děkujeme! A doufáme, že si děti klubovnu náležitě užijí.

Fotogalerie: