Dokumenty pod širákem se řítí do finále

Zdá se to jako chvíle, ale od začátku promítání dokumentů pod širákem uběhl celý měsíc. A tak se ve čtvrtek 30. srpna naposledy sejdeme v Centru volného času Hrubínka v Třebíči, abychom se ponořili do děje slovenského dokumentu Hotel Úsvit.

Dokumenty pod širákem letos navázaly na svou loňskou úspěšnou premiéru. Změnilo se místo konání, takže jsme se každý čtvrtek vídali v krásném venkovním prostředí před Hrubínkou. Počasí nám přálo, čekaly nás povětšinou krásné letní večery. Vyzkoušeli jsme si ale i promítání uvnitř, a to když předpověď hlásala průtrž mračen. Ani to nebylo špatné! Klubovna v Hrubínce je skvěle vybavená, užili jsme si trochu té komorní atmosféry a tím hlouběji se zamysleli nad problematikou filmu.

Co se týče složení filmů, které nám stejně jako loni poskytl náš partner - filmový klub KineDok - snažili jsme se o co největší rozpětí. Viděli jsme proto dokumenty české a slovenské, ale také např. rumunské či norské. Nahlédli jsme do života radikálního neonacisty Dalibora (Svět podle Daliborka), zamysleli se nad extrémy počasí (Děkujeme za déšť) a zhlédli jsme velice zajimavé zpracování dokumentu o druhé světové válce v Rumunsku - v něm nebyla použita ani minuta videozáznmu, celý film byl složen z archivních fotek, autentických deníkových zápisů a dobových rozhlasových záznamů.

Rádi bychom poděkovali všem partnerům, bez kterých by nebylo možné náš projekt Dokumenty pod širákem realizovat. Jsou to:

  • Rada dětí a mládeže kraje Vysočina
  • Mládež kraji
  • Město Třebíč
  • KineDok
  • Íčko Třebíč
  • Centrum volného času Hrubínka

V neposlední řadě děkujeme všem návštěvníkům, kteří si našli o prázdninách čas a strávili s námi čtvrteční večery u kvalitních dokumentů. Pevně věříme, že za rok tento super projekt opět zrealizujeme!

Za celý tým Dokumenty pod širákem

Lenka Vaníčková

Fotogalerie: