Branný den s airsoftem 2023

Dva dny s airsoftem pro veřejnost v Hrotovicích na hřišti Texas

Airsoft je poměrně mladý druh sportu, ve kterém po sobě účastníci střílí malými, nyní již ekologicky rozložitelnými, kuličkami. Ne každý však ví, co si pod pojmem airsoft představit. A přesně z tohoto důvodu se ve dnech 3. 6. 2023 a 22. 7. 2023 sešli nadšenci této, laicky řečeno, střílečky, na airsoftovém hřišti Texas v Hrotovicích, aby rozšířili povědomí o tomto sportu mezi zájemce ze široké veřejnosti. Cílem tohoto počinu bylo nabídnout všem lidem, kteří po airsoftu pouze pokukují nebo ho vůbec neznají, možnost seznámit se s ním, a to bez jakýchkoliv investic. Účastníci se mohli zeptat na rady do začátku, zjistit jak airsoft vůbec funguje, co obnáší, jak probíhají hry, ale hlavně si vše mohli prakticky na vlastní kůži beze studu vyzkoušet.

Pro co největší komfort účastníků postavili organizátoři v areálu několik stanovišť, každé se specifickým zaměřením, aby se předešlo monotónnosti akce a účastníci tak mohli strávit zajímavý den. První stanoviště sloužilo jako ukázka výstroje a pestrého vybavení na airsoft, aby bylo zřejmé, s čím vším se může hráč setkat. Lidé tak přišli na to, že v této oblasti se lze vydat několika směry. Každý člověk má jiné preference a je důležité hned zpočátku najít, co nejvíc vyhovuje a dle svého rozhodnutí pořídit vybavení. Vše si mohli vyzkoušet a zjistit od organizátorů podrobnosti a případné rady.

Na druhém stanovišti se už přešlo od teorie k praxi. Na terčích s různými vzdálenostmi se už střílelo, probíhaly ukázky jak se zbraněmi zacházet, zejména s ohledem na bezpečnost a také si všichni vyslechli důležitá pravidla chování při hře a bezpečnostní opatření, bez nichž se neobejde žádný sport.

Třetí stanoviště bylo hlavně pro mladší účastníky velice adrenalinové, zde se totiž nacházel vymezený velký prostor, kde si zahráli dva, nebo více zájemců proti sobě. Před samotnou hrou byla opět účastníkům připomenuta bezpečnostní pravidla, aby byla pro všechny jejich hra co nejvíce komfortní. Organizátoři se do všeho pustili naplno, takže prezentovali nejen teorii, ale aktivně si se zájemci zahráli.

Valnou většinu účastníků tvořily rodiny s dětmi. Do programu se tak zapojila jak mladší, tak starší generace. Akce se setkala s velice kladným ohlasem i tamních obyvatel, kteří se díky ní dozvěděli o přilehlém airsoftovém hřišti, o možnostech zde aktivně trávit čas a o stále rostoucí komunitě airsofťáků. Na místě bylo též možné si během aktivního seznamování se s airsoftem zakoupit občerstvení a odpočinout si ve stínu.

Dle organizátorů byla akce vskutku vydařená. Veřejnost se dozvěděla o možnosti jak lze aktivně trávit volný čas na čerstvém vzduchu, mimo dosah počítačů a mobilních zařízení, jež ocení zejména rodiče jak mladších tak starších potomků. Airsoft totiž není jenom střílení na terč, ale hráči se po celou dobu hry vykazují i nemalou pohybovou aktivitu, která v dnešní době již není takovou samozřejmě jak tomu bylo u předchozí generace.

Poděkování organizátorů patří všem zúčastněným zájemcům, airsoftparku Texas za možnost využít jejich prostory, ale hlavně Mládeži kraje Vysočina za podporu realizace celé akce.

Fotogalerie: